Regenera Activa – przełom w leczeniu łysienia androgenowego już w Dermamed!

Co to jest Regenera Activa i na czym polega jego działanie?

Regenera Activa jest innowacyjnym systemem szeroko wykorzystywanym
w medycynie regeneracyjnej. Jest to urządzenie, które dzięki specjalnemu zaprojektowaniu,
w swoim działaniu wykorzystuje autologiczny przeszczep komórek.

Jednakże czym jest przeszczep autologiczny? Jest taki rodzaj przeszczepiania komórek,
w którym pacjent jest zarówno dawcą jak i biorcą. Oznacza to, że komórki czy tkanki pierwotnie pobrane od pacjenta, w następnej kolejności są mu z powrotem wszczepiane. Ten rodzaj przeszczepu wykazuje najwyższy poziom bezpieczeństwa pacjenta, gdyż wykorzystywane są jego własne tkanki. Dzięki temu eliminowane jest ryzyko wystąpienia reakcji związanych z obecnością obcych tkanek w organizmie, takich jak reakcje odpornościowe, zapalne, czy nawet odrzucenie przeszczepu.

Fenomen technologii Regenera Activa wykorzystuje fakt udowodniony w wielu badaniach klinicznych, które wykazały, że największą koncentrację komórek uzyskuje się z materiału pobranego z tkanek stałych. Z pobranego podczas zabiegu stałego materiału, urządzenie wykorzystywane w technologii Regenera Activa izoluje komórki, a także czynniki wzrostu, które następnie mogą być wszczepione w miejsce docelowe.

Jest to możliwe dzięki odpowiednio skalibrowanemu procesowi mechanicznego z następczą filtracją. Komórki, które są pozyskiwane na drodze tego procesu to przede wszystkim komórki progenitorowe, ale także inne rodzaje komórek prekursorowych, jak na przykład komórki macierzyste.

Urządzenie Regenera Activa zostało stworzone specjalnie w celu pozyskiwania zawiesiny bogatej w komórki prekursorowe oraz czynniki wzrostu pozyskanej z tkanek stałych, posiadającej zdolność do pobudzania regeneracji tkanek.

Jak wygląda zabieg leczenia łysienia Regenera Activa?

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia Regenera Activa można podzielić na trzy zasadnicze etapy. Pierwszy z nich polega na pobraniu materiału tkankowego. Najczęściej w biopsji pobiera się do trzech niewielkich fragmentów skóry o średnicy maksymalnie do 2,5mm, z okolicy karku w obszarze linii owłosienia. Jest to lokalizacja która jest najbardziej oporna na działanie androgenów, a w rezultacie najmniej podatna na łysienie androgenowe.

Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, gdyż przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym wykorzystując w tym celu 2% roztwór lidokainy – standardowy i powszechnie stosowany środek do znieczulenia miejscowego. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi pobieranego wycinka, biopsja nie wymaga zastosowania szwów chirurgicznych, gdyż miejsce jej poddawane goi się samoistnie bez pozostawienia widocznej blizny.

W drugim etapie kluczową rolę odgrywa urządzenie Regenera Activa. Polega on na zastosowaniu specjalnie skalibrowanego procesu mechanicznego i systemu filtrów. Po przeprowadzeniu przez nie pobranego wcześniej materiału uzyskiwana jest zawiesina o bogatej zawartości w komórki progenitorowe, prekursorowe i macierzyste, a także czynniki wzrostu.

Trzeci, finałowy etap zabiegu polega na wszczepieniu zawiesiny w okolicę docelową, przy wykorzystaniu metody mezoterapii igłowej. Jest to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej. Jej istotą jest wprowadzanie w skórę różnego rodzaju substancji aktywnych poprzez mikroinjekcje. Dzięki temu omijana jest warstwa naskórka, co pozwala na lepszą penetrację w głąb tkanki.

Zabieg ten może być wykonywany na kilka sposobów. Najprostszym jest aplikacja przy pomocy strzykawki z igłą, co umożliwia precyzyjną aplikację większej objętości substancji. Stosuje się również rollery, czyli specjalne dyski z mikroigłami, dzięki którym możliwe jest uzyskanie nawet 500 000 nakłuć w ciągu 5 minut. Inną metodą jest wykonywanie mikronakłuć z zastosowaniem specjalnych aparatów, takich Istnieje wiele substancji wykorzystywanych podczas przeprowadzania tego zabiegu.

Należą do nich między innymi dwutlenek węgla, kwas hialuronowy, biotyna, dexpantenol, krzemionka, pirydoksyna, kwas liponowy, L-karnityna i wiele innych. Procedura jest praktycznie całkowicie bezbolesna, jednak u ludzi z wysoką wrażliwością na ból można zastosować znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kremu ze środkiem anestetycznym (np. EMLA).

Zabieg z wykorzystaniem urządzenia Regenera Activa nie wymaga seryjnego powtarzania
i wystarcza jego jednokrotne przeprowadzenie. Powtórne wykonanie zabiegu może być wykonane po około 2-3 latach, w zależności od potrzeby generowanej postępem łysienia androgenowego.

Regenera Activa – mikroprzeszczep komórek w leczeniu łysienia