Jak powstają rozstępy i jakie są przyczyny powstawania rozstępów? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nasi Pacjenci niezwykle często zadają w gabinecie pytanie o genezę rozstępów . Poza tym – jeżeli dobrze poznamy przyczyny rozstępów – być może uda się nam zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. A przecież jak powszechnie wiadomo – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że rozstępy są dosyć trudne w leczeniu.

 

Dlaczego rozstępy powstają?

Na pytanie to można odpowiedzieć na dwa sposoby: krótko: ponieważ skóra została nadmiernie rozciągnięta, lub w sposób bardziej opisowy. Jeżeli więc zastanawiasz się skąd się biorą rozstępy – warto, żebyś przede wszystkim zdawał sobie sprawę z faktu, że skóra jest organem elastycznym, ogromnie rozciągliwym, jednak nawet ona posiada swoje granice wytrzymałości. Naturalnym rusztowaniem dla skóry są złożone konstrukcje włókien kolagenowe elastynowych. Dzięki ich elastyczności skóra jest w stanie wytrzymać bardzo dużo naprężeń. Jeżeli jednak dochodzi do nich zbyt gwałtownie lub są zbyt silne – dochodzi do pęknięcia włókien kolagenu i elastyny. Pęknięcie to ma miejsce w głębokich warstwach skóry i podobnie jak blizna – jest bardzo trudne do naprawienia.
Przyczyny rozstępów mogą być wielorakie, jednak z perspektywy naszego organizmu odpowiedź na pytanie dlaczego rozstępy powstają jest jedna – ponieważ z powodu nadmiernych lub zbyt gwałtownych naprężeń skóry uszkodzone zostały połączenia włókien kolagenowe elastynowych. Oczywiście warto w tym miejscu pamiętać, że wytrzymałość skóry zależy od indywidualnych cech i u każdego Pacjenta jest całkiem inna. W jej zwiększeniu pomaga na pewno odpowiednie odżywienie i nawilżenie skóry, masaże, aktywność fizyczna jak również profilaktyczne zabiegi ujędrniające skórę.

 

Przyczyny powstawania rozstępów

Potoczna opinia, na temat tego skąd się biorą rozstępy mówi o tym, że jest to problem, który dotyczy wyłącznie osób otyłych – zgodnie z tą tezą przyczyny tego, jak powstają rozstępy należy szukać w otyłości. Nie jest to jednak prawda. A przynajmniej nie jest to jej pełen obraz. Owszem – nadwaga i otyłość sprzyjają powstawaniu rozstępów, jednak nie chodzi o wagę, ani o nadmiar tkanki tłuszczowej. – rozstępy powstają, kiedy nadmiernemu rozciągnięciu ulega skóra. A jako że komórki tłuszczowe powiększają się wraz z tyciem – następstwem tego jest rozciąganie przez nie skóry. Często do rozmiarów, które powodują pęknięcia włókien kolagenowych. A zatem aż do powstania rozstępów.
Skoro jednak przyczyną powstawania rozstępów nie jest tylko otyłość, to jakie mogą być inne przyczyny rozciągania skóry? Otóż może być ich wiele. Przyczyny rozciągania skóry, które doprowadzają do powstania rozstępów to między innymi – u młodych osób – okres intensywnego wzrostu – proces, na który nie mamy wpływu. Również niektóre rodzaje wyczynowych ćwiczeń fizycznych, szczególnie tych mających na celu zwiększenie masy mięśniowej mogą spowodować takie naprężenia w skórze, że powstanie rozstępów będzie nieuniknione. Zaś jednym z najczęstszych powodów powstawania rozstępów jest ciąża. Podczas 9 miesięcy – skóra szczególnie na brzuchu i na piersiach ulega gwałtownemu i dużemu rozciągnięciu. Można oczywiście minimalizować w tym okresie ryzyko powstania rozstępów poprzez choćby odpowiednią pielęgnację skóry. WArto jednak już wtedy przygotować się do ewentualnej walki z rozstępami po porodzie. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje liczne zabiegi na rozstępy, które pozwalają na skuteczne pozbycie się tego defektu.