i-PRF – iniekcyjną fibrynę bogatopłytkową

i-PRF to nie tylko płytki krwi, to także rusztowanie w skórze z własnej fibryny oraz mezenchymalne komórki macierzyste.

i-PRF to najnowsza ewolucja zabiegów z osoczem bogatopłytkowym. Wieloletnie badania prof. Josepha Choukrouna z Nicei wykazały, że metoda ta cechuje się wyższą skutecznością w porównaniu z osoczem bogatopłytkowym.

i-PRF to skrót od angielskiego określenia iniekcyjna fibryna bogatopłytkowa. Czym zabieg ten różni się od klasycznego osocza bogatopłytkowego?

i-PRF to zawiesina płytek krwi i innych elementów stymulujących regenerację w fibrynie. Fibryna wstrzyknięta w skórę pacjenta powoli koaguluje, dzięki czemu uzyskujemy:

– delikatny efekt wypełnienia tkanki

– naturalną sieć, na której odbywają się procesy naprawcze

– co najważniejsze – zawieszone na włóknach fibryny płytki krwi powoli uwalniają czynniki wzrostu. Jest to podstawowa różnica z osoczem bogatopłytkowym. Dzięki powolnemu uwalnianiu czynników wzrostu uzyskujemy silniejsze efekty stymulujące regenerację. Dlaczego? – ponieważ początkowo komórki skóry, które chcemy stymulować nie posiadają receptorów dla czynników wzrostu. Dopiero pod wpływem działania czynników wzrostu zaczynają je produkować.

i-PRF to bardziej skoncentrowane płytki krwi. Z 8 ml krwi uzyskujemy roztwór tylko 1 ml PRF, a nie 4 ml, jak w przypadku popularnych zestawów

i-PRF to mezenchymalne komórki macierzyste. Badania przeprowadzone za pomocą cytometru przepływowego wykazały, że w i-PRF występuje duże stężenie krążących mezenchymalnych komórek macierzystych. Dzięki tej innowacyjnej cesze, i-PRF wykazuje najsilniejszy potencjał stymulacji regeneracji.

Jak wygląda zabieg?

Jak przed każdym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, niezbędna jest konsultacja. Po ustaleniu wskazań i przeciwskazań, przeprowadzany jest zabieg. 30 minut przed zabiegiem leczona okolica smarowana jest kremem znieczulającym.

Sam zabieg i-PRF przebiega w następujących etapach:

– lekarz medycyny estetycznej pobiera do specjalnych probówek niewielką objętość krwi pacjenta (co najmniej 32 ml)


– probówki są odwirowywane przez 5 minut w specjalnej wirówce

– następnie z każdej z probówek odciągana jest frakcja około 1 ml i-PRF

– w ostatnim etapie za pomocą bardzo cienkiej igły lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje i-PRF w leczony obszar skóry.

Czy to jest bolesne?

Dzięki zastosowaniu kremu znieczulającego i bardzo cienkich igieł, zabieg i-PRF wiąże się jedynie z dyskomfortem. Większy dyskomfort występuje jedynie w przypadku zabiegów na owłosioną skórę głowy (leczenie łysienia).

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Ze względu na fakt, że zabieg ten polega na wstrzyknięciu w skórę pacjenta jego własnych składników krwi, przeciwskazania do zabiegów i-PRF są bardzo wąskie. Należą do nich takie klasyczne przeciwskazania, jak ciąża, laktacja, wybrane choroby krwi.

Jakich efektów należy oczekiwać?

Samodzielnie wykonywane zabiegi i-PRF dają efekt rewitalizacji, poprawy kondycji skóry. Często dają również poprawę nawilżenia skóry. Efekt silnej poprawy jakości skóry i wyraźnego spłycenia zmarszczek uzyskujemy po połączeniu i-PRF z laserami frakcyjnymi, lub zabiegiem DermaPen. Dlatego samodzielne zabiegi i-PRF należy traktować jako profilaktykę starzenia. W przypadku, gdy chcemy silniejszych efektów, należy stosować terapie łączone wraz z innymi zabiegami medycyny estetycznej.

i-PRF jest również stosowana w medycynie estetycznej z dużą skutecznością w leczeniu łysienia.

Co daje najsilniejsze efekty?

Najsilniejsze efekty daje połączenie zabiegów i-PRF z procedurami uszkadzającymi skórę, takimi jak lasery frakcyjne, czy DermaPen.