Atelokolagen – silna rewitalizacja skóry

Wywiad z prof. Pawłem Surowiakiem z Dermamed na temat atelokolagenu:

W ostatnich latach pojawiły się w medycynie estetycznej nowe produkty kolagenowe takie jak np. nithya. Kiedyś kolagen był używany jako wypełniacz i nie sprawdził się m. in. ze względu na działanie alergiczne.

Nie jest prawdą, że kolagen nie sprawdził się jako wypełniacz, ponieważ preparaty kolagenowe ciągle są stosowane w USA. W pewnych wskazaniach kolagen jest dużo lepszym wypełniaczem niż kwas hialuronowy. Możliwość wystąpienia reakcji alergicznych jest czynnikiem ograniczających ich zastosowanie, jednak w tej sytuacji zabezpieczeniem dla pacjenta i lekarza jest przeprowadzenie próby skórnej.

Na czym polega działanie tych nowych preparatów kolagenowych?

Małe cząsteczki kolagenu są czynnikiem „informującym organizm o konieczności naprawy” miejsca, w którym się pojawiły. W przyrodzie takie działanie pojawia się na przykład w konsekwencji uraz. Iniekcja preparatu wywołuje najprawdopodobniej podobny mechanizm. Tego typu sygnał inicjuje kaskadę reakcji w skórze, których efektem są podziały komórek skóry, synteza nowego kolagenu oraz innych białek macierzy zewnątrzkomórkowej, a efektem klinicznym jest poprawa parametrów skóry.

Jak Pan ocenia ich skuteczność oraz bezpieczeństwo użycia?

W medycynie nie powinno się udzielać subiektywnych odpowiedzi. Skuteczność zastosowanie iniekcji kolagenu typu I w celu profilaktyki i leczenia objawów starzenia została opisana w ciekawym badaniu A. Sparavigna w J Clin Exp Derm Res opisującym rezultaty zastosowania preparatu kolagenu typu I w leczeniu takich objawów starzenia jak zmarszczki i utrata objętości twarzy. Badanie przeprowadzone na istotnej grupie 72 pacjentek z użyciem bardzo wiarygodnej metodyki oceny wykazało istotną poprawę badanych parametrów już po 2 zabiegach.

Z mojej strony mogę przedstawić przykładowe wyniki oceny przeprowadzonej za pomocą komputerowej analizy skuteczności iniekcji atelokolagenu. Interesującym zjawiskiem jest fakt, że oprócz poprawy tekstury skóry zauważamy również poprawę jej kolorytu:

Przez 2-3 dni po iniekcji atelokolagenu w obszarze zabiegowym może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie, delikatny obrzęk i tkliwość. Dotychczas brak danych literaturowych dotyczących działań niepożądanych po iniekcjach atelokolagenu.

Jakim pacjentom można pomóc ze pomocą nowych preparatów kolagenowych, jakich pacjentów kwalifikować do zabiegu?

Zabiegi z użyciem atelokalgenu należy traktować jako cenne uzupełnienie podstawowych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, czyli iniekcji wypełniaczy i toksyny botulinowej. Zabieg ten poprawia parametry skóry, co jest niezbędne do uzyskania efektu kompleksowej poprawy wyglądu i jego odmłodzenia.

Jakie są przeciwwskazania i z czego wynikają?

Przeciwskazania do zabiegu wynikają z przyczyn ogólnomedycznych i są to:

  • ciąża, okres karmienia piersią
  • choroby autoimmunologiczne
  • cukrzyca
  • tendencje do powstawania bliznowców
  • aktywne zakażenia okolicy zabiegu
  • choroba nowotworowa